Korzyści zdrowotne z buraków: Co powinieneś wiedziećBurak to warzywo pochodzące z rodziny buraków. Jest bogaty w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Burak jest bogaty w składniki odżywcze i ma właściwości zdrowotne dla różnych części ciała. Obniża ciśnienie krwi, zapobiega nowotworom, zmniejsza stany zapalne, chroni przed chorobami serca i reguluje poziom cukru we krwi. Burak pomaga również w problemach z astmą, ponieważ zawiera azotany, które rozszerzają drogi oddechowe, aby ułatwić oddychanie. Burak wzmacnia układ odpornościowy poprzez zwiększenie produkcji białych krwinek i zapewnia ochronę przed nowotworami, takimi jak rak prostaty i rak piersi. Buraki są również pełne antyoksydantów, które zwalczają w naszym organizmie wolne rodniki, które uszkadzają komórki i prowadzą do starzenia. Buraki są niedocenianym superfood. Chociaż mogą być trochę dziwnie wyglądające, są pełne ważnych składników odżywczych. Są jednym z najbogatszych źródeł beta-karotenu i innych karotenoidów, a także dobrym źródłem błonnika, żelaza i cynku. Nic dziwnego, że ostatnie badania wykazały, że buraki mają wiele korzyści dla zdrowia. Przyjrzyjmy się bliżej, co buraki mogą zrobić dla Ciebie...

Burak bogaty w przeciwutleniacze

Buraki są bogate w antyoksydanty, a to w dużej mierze dzięki wysokiej zawartości betalainy. Betalaina to pigment, który nadaje burakom ich piękny kolor. Dwa główne rodzaje betalainy występujące w burakach to betanina i wulgaksantyna, które są przeciwutleniaczami. W rzeczywistości, buraki są jednym z najbogatszych źródeł antyoksydantów w królestwie warzyw. Jeśli czujesz, że nie otrzymujesz wystarczającej ilości antyoksydantów w swojej diecie, buraki mogą być w stanie pomóc. Badania wykazały, że spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości betalainy, takich jak buraki, może pomóc w zmniejszeniu stresu oksydacyjnego, który został powiązany z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym z chorobami serca i chorobą Alzheimera.

Poprawa funkcjonowania mózgu

Buraki są również świetne dla twojego mózgu, dzięki tym antyoksydantom. Badania wykazały, że jedzenie buraków może pomóc w poprawieniu zdolności poznawczych i zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób zwyrodnieniowych mózgu, takich jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona. Wykazano, że wysoki poziom przeciwutleniaczy w burakach zwiększa przepływ krwi do mózgu i pomaga chronić neurony przed uszkodzeniami. Betalaina zawarta w burakach jest uważana za szczególnie pomocną dla zdrowia mózgu. Buraki zawierają również azotany, które również poprawiają funkcje poznawcze. Azotany są przekształcane w tlenek azotu podczas trawienia, co pomaga zwiększyć przepływ krwi. Ponieważ przepływ krwi do mózgu jest niezbędny dla funkcji poznawczych, buraki mogą pomóc zwiększyć moc mózgu.