Korzyści zdrowotnych z goździków: Dlaczego powinieneś dodać je do swojej diety!‍Istnieje tak wiele różnych przypraw na świecie, że może czuć się nieco przytłaczająco, gdy po raz pierwszy zaczynasz włączać więcej z nich do swojej diety. Nawet jeśli jest to jedna z mniej znanych przypraw, goździki mają tak wiele korzyści zdrowotnych. Są niedrogie i łatwo je znaleźć w supermarketach i sklepach spożywczych na całym świecie. Dobrze parują się z prawie każdą potrawą i mają zdolność do uczynienia twoich ulubionych dań jeszcze lepszymi niż wcześniej. Jeśli jesteś gotowy, aby dodać trochę świeżych goździków do swojej diety, czytaj dalej, aby uzyskać wszystko, co musisz wiedzieć o tych niesamowitych przyprawach!

Co to są goździki?

Goździki to wysuszone pąki kwiatowe tropikalnego drzewa. Drzewo, które produkuje goździki rośnie najszerzej na Karaibach, w Indonezji i Brazylii. Mając na uwadze te informacje, można śmiało powiedzieć, że jest to przyprawa tropikalna. Chociaż wykorzystuje się zewnętrzne części pączka, to w rzeczywistości to właśnie w wewnętrznej części kwiatu znajduje się większość korzyści zdrowotnych. Mogłeś myśleć, że goździki są połączeniem innych przypraw, ale w rzeczywistości są one własną, unikalną przyprawą! Goździki są w rzeczywistości jedną z najstarszych przypraw na świecie. Były używane w Chinach i Indiach już 4000 lat p.n.e. Zostały również przywiezione z Azji przez Portugalczyków i Hiszpanów podczas Ery Odkryć. Dla tych pierwszych odkrywców były one niezwykle ważną częścią handlu.

Dlaczego powinieneś jeść goździki

Goździki mają unikalny i ciepły smak, który jest często używany w wypiekach lub do aromatyzowania słodkich potraw. Ale, nie są one dobre tylko do deserów. Można je również stosować w daniach wytrawnych. Szczególnie dobrze komponują się z mięsem, słodyczami i innymi przyprawami. Goździki są bogatym źródłem antyoksydantów. Przeciwutleniacze te mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny i stres oksydacyjny w organizmie. Goździki są również doskonałym źródłem olejków eterycznych, które mogą pomóc w poprawie nastroju i koncentracji. Mogą być również stosowane w leczeniu wszelkich bólów zębów i dziąseł. Olejki eteryczne w goździkach są również świetne do poprawy zdrowia zębów. Goździki są również źródłem żelaza, manganu i wapnia. Wszystkie trzy z tych minerałów są niezbędne do utrzymania zdrowych kości. Jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości wapnia w swojej diecie, wapń w goździkach może pomóc to nadrobić.