Dlaczego rzuciłam pracę i zostałam freelanceremMoże Ci się wydawać, że zostanie freelancerem zaraz po studiach to ostatnia rzecz, jaką chciałbyś zrobić, ale posłuchaj mnie. Freelancing jest coraz bardziej popularnym wyborem zawodowym wśród millenialsów i ma tak wiele zalet, że nie uwierzysz! Być może czytałeś artykuły o ludziach, którzy zrezygnowali z pracy jako inżynierowie oprogramowania, marketingowcy czy kierownicy projektów, by zostać freelancerami. Być może spotkałeś też ludzi, którzy mówią, że nienawidzą swojej pracy za biurkiem, ale bardzo chcieliby być freelancerami, gdyby tylko mieli odwagę rzucić tę pracę i postawić wszystko na własny biznes.

Dlaczego zdecydowałem się zostać freelancerem

Zacznijmy od pewnego kontekstu. Skończyłam studia w 2016 roku i rozpoczęłam pracę jako e-commerce manager w firmie kosmetycznej w Seulu. To była dobra praca, ale nie czułam, że jest to moja pasja. Chciałam po prostu zamoczyć nogi w branży i nauczyć się jak najwięcej. Byłem wtedy jeszcze studentem, a obietnica przyzwoitej pensji, pracy na pełen etat i ubezpieczenia zdrowotnego była zbyt dobra, by ją odrzucić. Nie było łatwo przekonać rodziców, zwłaszcza ojca, ale miałem to szczęście, że ukończyłem studia biznesowe i informatyczne, więc znalezienie pracy nie było trudne. Wtedy jednak zacząłem myśleć o tym, co chciałbym robić w przyszłości. Freelancing to świetna opcja dla wielu osób, ale nie dla wszystkich. Wiele osób myśli, że może przekształcić swoje hobby w dochodowy biznes, ale szybko przekonuje się, że nie jest to takie proste. Zbudowanie firmy wymaga wiele ciężkiej pracy i długich godzin, a jeśli nie jesteś gotowy włożyć w to wysiłku, to firma upadnie. Jeśli chcesz mieć regularną wypłatę, dobre ubezpieczenie i stabilną pracę u wiarygodnego pracodawcy, lepiej zostań przy pracy za biurkiem.

Może to akurat ścieżka dla Ciebie?

Jeśli masz dość korporacyjnej harówki, szukasz sensownej zmiany w swoim życiu lub chcesz pracować dla siebie, freelancing jest właściwym rozwiązaniem. To świetny sposób na rozwijanie swoich umiejętności, budowanie portfolio i pracę nad projektami, które Cię interesują. Nie jest to jednak zajęcie dla każdego i wymaga ciężkiej pracy, ale warto.Freelancing jest trudny i naprawdę trudno jest osiągnąć rentowność. Jeśli chcesz pracować dla siebie, uwielbiasz być kreatywny, lubisz ryzyko, chcesz mieć swobodę wyboru godzin pracy i pracować z dowolnego miejsca, powinieneś spróbować freelancingu.