Instalacja odgromowa, zwana także piorunochronną, ma za zadanie bezpieczne odprowadzenie ładunku elektrycznego do ziemi, chroniąc budynek przed negatywnymi skutkami uderzeń piorunów, takimi jak pożar czy uszkodzenia instalacji elektrycznej. Nie wszystkie budynki jednorodzinne i wielorodzinne muszą być wyposażone w tego rodzaju systemy ochronne. Wymóg ten zależy od lokalizacji obiektu oraz przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, dotyczącym Warunków Technicznych, jakie powinny spełniać budynki.
Ochrona odgromowa a przepisy prawa budowlanego
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dom jednorodzinny musi być wyposażony w instalację odgromową, jeśli wskaźnik zagrożenia piorunowego wskazuje na takie zalecenie. Wskaźnik ten oblicza się na podstawie ustalonych norm, a wpływają na niego takie czynniki jak rozmiary budynku, jego położenie, typ konstrukcji, a także materiały użyte do budowy dachu. Ważne są również warunki atmosferyczne, w tym roczny czas trwania burz, sąsiedztwo innych budynków, liczba osób przebywających w domu oraz ukształtowanie terenu. Wskaźnik ten różni się także w zależności od typu budynku – inne wymagania dotyczą domów mieszkalnych, a inne obiektów przemysłowych i gospodarczych. Obliczenia można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić specjaliście, opierając się na normie PN/E05003/01.
Zaleca się montaż piorunochronu na budynkach o powierzchni przekraczającej 500 m² lub wysokości powyżej 15 metrów. W przypadku budynków wykonanych z materiałów łatwopalnych, takich jak drewno, montaż instalacji odgromowej, którą można skompletować na https://amper24.pl/kategoria/ochrona-odgromowa jest wskazany niezależnie od wielkości nieruchomości.
Czy warto zainstalować ochronę odgromową?
W Polsce co roku dochodzi do około tysiąca uderzeń piorunów, z czego niemal połowa skutkuje pożarami. Zastanawiając się nad inwestycją w instalację odgromową, warto wziąć pod uwagę, że nawet jeśli przepisy prawa tego nie wymagają, w wielu przypadkach taka ochrona jest uzasadniona. W szczególności, jeśli dom nie znajduje się w otoczeniu innych budynków czy wysokich drzew, to właśnie on staje się bardziej narażony na bezpośrednie uderzenie pioruna. Choć nie zawsze prowadzi to do pożaru, może spowodować uszkodzenia sprzętu elektrycznego i przepięcia w instalacjach. Skutkiem takich zdarzeń mogą być nie tylko straty finansowe, ale i zagrożenie życia. Uszkodzeniom ulegają nie tylko urządzenia domowe, takie jak telewizory, komputery czy sprzęt AGD, ale także systemy alarmowe i sygnalizacyjne.
- Zewnętrzny materiał partnerski