E-deklaracja – prosty sposób na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym

Między 15 lutym a 2 maja wszyscy obywatele, którzy pracowali na terenie Rzeczpospolitej w roku 2021 mają obowiązek wypełnić i wysłać deklarację podatkową. Wcześniej wiązało się to z ręcznym wypełnianiem wydrukowanego dokumentu w strachu, że popełni się jakiś błąd a Urząd Skarbowy będzie nas przez to dręczył telefonami prosząc o wyjaśnienie. Teraz jednak jest o wiele prościej a skorzystanie z tak prostej w obsłudze usługi jak e-deklaracja online nie przysparza problemów.

 

Jakie rodzaje PITu można wypełnić drogą elektroniczną?

E-deklaracja online jest niezwykle wygodną opcją, która zdecydowanie ułatwia życie podatnikom. Jednak trzeba wiedziec, jakie rodzaje PITów możemy przez usługę e-pity uzupełnić. W 2022 drogą elektroniczną można rozliczyć następujące rodzaje PITów:

  • PIT-11,

  • PIT-28,

  • PIT-36,

  • PIT-36L,

  • PIT-37,

  • PIT-39.

E-deklaracja online- o czym warto pamiętać podczas wypełniania?

Po pierwsze, należy się upewnić o prawidłowym rozliczeniu z fiskusem. Należy położyć szczególny nacisk na sytuację, w której pracowałeś dla różnych firm na zlecenie. W takim wypadku musisz upewnić się, że rozliczyłeś się z każdym z pracodawców i o tym, że otrzymałeś wszystkie potrzebne do tego dokumenty.

Po drugie, pamiętaj o tym aby posługiwać się tylko i wyłącznie aktualnymi wnioskami PIT, które zostały przygotowane przez Ministerstwo Finansów. Pod żadnym pozorem nie powinieneś korzystać ze starych formularzy z minionych lat. Jeśli nie posiadasz aktualnych dokumentów, nie masz się o co martwić. Program odpowiedzialny za generowanie oraz uzupełnianie zeznań podatkowych zajmie się tym za Ciebie.

Po trzecie, pamiętaj o terminowym rozliczeniu. Jeśli nie rozliczysz się o czasie internetowo, automatycznie wygenerowana i uzupełniona deklaracja PIT zostanie wysłana do Urzędu Skarbowego bez Twojego udziału. Jeśli jednak chciałeś odpisać jaką nadpłatę czy niedopłatę lub przekazać swój 1% dla wybranej organizacji dobroczynnej, nie masz takiej możliwości we wspomnianym wariancie. Natomiast jeśli zapomnisz o terminie rozliczenia się z PITem a posiadasz wersję papierową, może spotkać Cię kara grzywny sięgająca nawet do 720 stawek dziennych lub kary ograniczenia wolności. W najgorszych przypadkach kary te mogą występować jednocześnie.

FAQs- sekcja pytań i odpowiedzi

Skąd mogę mieć pewność, że internetowe rozliczanie PITu jest bezpieczne?

O absolutnym bezpieczeństwie związanym z elektroniczną droga rozliczania sięz fiskusem zapewnia samo Ministerstwo Finansów. Zapewnia również ono o nienagannym i płynnym działaniu usługi.

 

Co się stanie, jeśli nie wyślę swojej deklaracji o czasie?

Jeśli nie wyślesz swojej deklaracji do 2 maja, zostanie ona automatycznie uzupełniona na podstawie danych zebranych o Tobie przez dział administracji oraz wysłana do Urzędu Skarbowego. W tym wariancie jednak nie możesz odpisać żadnej kwoty od podatku ani przeznaczyć swojego 1% na wybraną organizację dobroczynną.

 

Czy nadal mam możliwość tradycyjnego rozliczenia się?

Tak. Istnienie usługi rozliczającej PIT nie obliguje Cię do korzystania z niej.