Promienniki podczerwieni: Cechy i zalety systemów promienników ciepła podczerwieniGrzejniki podczerwieni to rodzaj systemu grzewczego, który wykorzystuje światło podczerwone do ogrzewania ludzi i przedmiotów zamiast gorącego powietrza. Promienniki ciepła mogą być używane do ogrzewania poszczególnych pomieszczeń, całych domów lub innych przestrzeni. Są one korzystne na wiele sposobów i mogą zapewnić kilka korzyści w porównaniu ze standardowymi systemami z wymuszonym obiegiem powietrza lub innymi rodzajami grzejników.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Istnieją dwa rodzaje systemów grzewczych na podczerwień - aktywne i pasywne. Aktywne grzejniki na podczerwień wykorzystują system paneli z żarówkami, które emitują światło podczerwone. Pasywne grzejniki na podczerwień wykorzystują naturalną konwekcję do rozprowadzania ciepła.

Aktywne systemy grzewcze na podczerwień- Aktywne systemy na podczerwień wykorzystują połączenie światła podczerwonego i konwekcji do ogrzania pomieszczenia. Systemy te posiadają elektryczny element grzewczy, który nagrzewa element wewnątrz panelu systemu. Element w panelu promieniuje światło podczerwone, które przemieszcza się przez powietrze w pomieszczeniu. Światło podczerwone jest absorbowane przez ludzi, meble i ściany. Powietrze wokół nich następnie ogrzewa się, ponieważ jest ogrzewane przez przedmioty, przez które zostało ogrzane.

Pasywne systemy ogrzewania podczerwienią- Pasywne systemy podczerwieni nie wykorzystują elementu elektrycznego do generowania ciepła. System składa się z panelu, który ma specjalną powłokę, która emituje światło podczerwone. Pasywny panel podczerwieni jest podłączony do ściany, ale nie nagrzewa się jak element wewnątrz aktywnego systemu podczerwieni. Gdy światło podczerwone przemieszcza się przez pomieszczenie, jest ono pochłaniane przez ludzi, meble i ściany. Powietrze wokół nich następnie ogrzewa się, ponieważ jest ogrzewane przez przedmioty, które zostały ogrzane.

Korzyści z systemów grzewczych na podczerwień

Do głównych zalet systemów grzewczych na podczerwień należą: - Jednolite ciepło w całym pomieszczeniu- W porównaniu z niektórymi innymi rodzajami systemów grzewczych, dzięki ogrzewaniu podczerwienią można mieć pewność, że cały pokój będzie równomiernie ogrzewany.

  • Lepsza jakość powietrza - Systemy ogrzewania z wymuszonym obiegiem powietrza są często związane z niską jakością powietrza ze względu na kurz i alergeny, które są uwięzione w powietrzu. Z systemem grzewczym na podczerwień, można mieć pewność, że nie będzie kurzu i alergenów w powietrzu.
  • Korzyści zdrowotne - Ze względu na ich zdolność do utrzymania czystego powietrza, grzejniki na podczerwień są często zalecane dla osób z astmą lub innymi problemami układu oddechowego.
  • Komfort - Systemy grzewcze na podczerwień są łatwe do regulacji, dzięki czemu można mieć pewność, że w pomieszczeniu panuje temperatura, którą lubisz.
  • Wydajność energetyczna - Ze względu na sposób działania systemów grzewczych na podczerwień (patrz "Jak działa ogrzewanie na podczerwień?" powyżej), są one bardzo energooszczędne.
  • Długotrwałość - W przeciwieństwie do innych rodzajów systemów grzewczych, systemy grzewcze na podczerwień mogą działać przez bardzo długi czas bez żadnych problemów.

Kiedy powinieneś używać grzejnika na podczerwień?

Grzejniki na podczerwień mogą być używane do ogrzewania niemal każdego rodzaju pomieszczenia. Są one często używane do ogrzewania pomieszczeń, które ze względu na swój układ lub konstrukcję nie nadają się do systemów ogrzewania z wymuszonym obiegiem powietrza. Są one idealne dla pomieszczeń, które potrzebują bardziej równomiernej dystrybucji ciepła.

  • Przestrzenie, które są słabo izolowane - Jeśli pomieszczenie ma słabą izolację, standardowy system ogrzewania wymuszonego może nie być odpowiedni dla danego pomieszczenia. W tym przypadku, system grzewczy na podczerwień jest lepszym rozwiązaniem.
  • Pomieszczenia z dużą ilością okien lub dużą ilością szkła - Okna umożliwiają dostęp światła, wiatru i deszczu. Ponieważ światło podczerwone nie może przechodzić przez szkło, nie nadaje się ono do pomieszczeń, które w większości wykonane są ze szkła.
  • Pomieszczenia o skomplikowanym planie - Jeśli pomieszczenie ma skomplikowany plan, standardowy system ogrzewania powietrznego może nie wystarczyć do równomiernego rozprowadzenia ciepła w całym pomieszczeniu.